+421 908 15 16 17 | info@onlinereklama.eu | 08:00 – 18:00 |

Časté otázky k online reklame na Facebooku a Google

Venujem sa výlučne výkonnostným reklamám hlavne na Facebooku a Instagrame. Ale taktiež výkonnostným reklamám na Google Ads

Výkonnostná reklama je taká reklama, kedy je mojim cieľom dosiahnuť vopred stanovený cieľ, ktorý si s klientom vytýčime. Väčšinou je to cieľ PNO – podiel nákladov na obrate vyjadrených v percentách. To znamená, že ak klient potrebuje mať náklady na úrovni 20%, pracujem na tom, aby pri nákladoch napr. 100 eur do reklamy, bol dosiahnutý obrat 500 eur.

Jednoducho! To je hlavné, aby som nezaťažoval Vás ako klienta vecami, ktoré Vám ušetria čas a zároveň sa viete na mňa spoľahnúť, že to čo pre Vás robím, robím efektívne s pridanou hodnotou pre Vás.

Väčšina mojich spoluprác začína úvodnou konzultáciou, čo klient potrebuje dosiahuť. Následne si vyžiadam prístupy do Facebook Business Ads, Google analytics, prípadne do adminu webu alebo Google Ads, ak teda neriešim Facebok, ale Google reklamy. Ak budem vidieť priestor na zlepšenie, tak sa dohodneme na úvodnom audite webu a reklamných účtov, z ktorých dostanete analýzu a moje odporúčania, ktoré treba zapracovať na webe, aby sme mohli pokračovať v nastavení efektívnejších, konverznejších reklám.

Akonáhle prebehne zapracovanie odporúčaných náležitostí, skontrolujem a následne sa spúšťa proces úvodného nastavenia prvých reklám. Po spustení reklám, zväčša po prvých troch až siedmych dňoch nastavené kampane vyhodnocujem a dostanete prvý report, ako sú jednotlivé kampane úspešné a začne sa proces optimalizácie, prípadne nastavenia nových kampaní.

Každý týždeň dostávate menší report z jednotlivých kampaní, ku ktorému, ak je potrebné si zavoláme a prejdeme, a raz mesačne spracovávam väčší report, kde máme dlhšie časové obdobie, ako sme sa posunuli.

To závisí od Vás, ako rýchlo dostanem po úvodnej konzultácii prístupy do systémov. Akonáhle ich mám, tak úvodný prehľad je spracovaný do 3 pracovných dní od obdržania prístupov. Následne si zavoláme a povieme, či to má pre obe strany zmyseľ. Ak áno, vykonám audit webu a reklamných účtov, ktoré sú spracované zväčša do 5tich pracovných dní. Audit dostanete e-mailom v pdf alebo obrazovom formáte a taktiež prejdeme odporúčania na zlepšenie, najčastejšie cez Google meet online. Zapracovanie zmien u klienta býva rôzne, tento čas teda dohodneme tak, že keď budú zmeny zapracované na klientovej strane, viem do 3 pracovných dní skontrolovať zmeny a po úspešnej kontrole aj ihneď začať pracovať na reklamách.

Úvodný audit zahŕňa v skratke tieto hlavné náležitosti:

  1. audit webu (ak ide o eshop, tak aj celý nákupný proces), SEO analýzu, usability (použiteľnosť webu), user experience (teda skúsenosť a pohľad návštevníka webu)
  2. audit reklamných účtov na Facebook Ads, prípadne Google Ads
  3. audit Google Tag Manager, Google analytics – či sú nastavené merania cieľov a konverzií správne

Ideálny scenár je taký, že keď už máme za sebou audit, zapracované odporúčania, nastavujú sa reklamy. Na reklamy zväčša používam svojho grafika, ale ak má klient spracované vlastné grafiky, fotky a vizuály a zapadajú do úspešného konceptu, tak vieme použiť aj tieto. Texty buď pripravujem ja osobne, alebo v spolupráci s mojim šikovným copywritterom, ktorý vždy tak, ako aj grafik, spracováva niekoľko návrhov, z ktorých sa vyberú tie, ktoré sa použijú do reklám. A teda samotné nastavenia reklám, rozpočty atď. nastavujem už všetko iba ja osobne.

Ako sa to vezme, áno aj nie. Áno v tom zmysle, že ak by sa nastavila reklama, s ktorou nie ste úplne stotožnení, budem vždy rád, ak dostanem spätnú väzbu. Tá je potrebná avšak aj v prípade, že ste spokojní 🙂 Z druhej strany, prístupy do reklamných účtov má samozrejme aj klient, mám svoje know-how, ale nie je to pre mňa TOP secret, s ktorým sa nechcem podeliť. Ale priamo zasahovanie do reklám typu, niečo som Vám zmenil ako klient priamo v reklame, tak to nie. Aby potom nevzniklo nedorozumenie, kto spravil chybu a prečo kampane nefungujú ako majú. Samozrejme pohľad klienta ma zaujíma vždy a keď príde dobrý návrh, prečo by sme ho spolu nemohli zapracovať, ak to bude možné a bude to dávať zmysel?

Na túto otázku neexistuje u mňa jednoznačná odpoveď. A to z toho dôvodu, že každý klient je špecifický a má iné potreby, ciele a predstavy. Ale viem, že ak dáva spolupráca dlhodobý zmysel pre obe strany, vždy sa dohodneme na primeranej výške za všetky poskytované služby.

Väčšinou však úvodný audit býva jednorázovo spoplatnený a to sumou od 199 do 499 Eur.

Správa reklamných kampaní začína na úrovni 199 Eur za mesiac, ktoré zahŕňajú cca 4 hodiny prác za mesiac. Pracujem zväčša na hodinovej sadzbe, ktorá je vopred stanovená a Vy viete, že toľko hodín (niekedy aj viac) je v rámci mesačného rozpočtu nastavených a toľko im venujem času. Hodinová sadzba sa začína na úrovni 49 eur / 1 hodina.

Čo sa týka spracovania grafík, cena je taktiež individuálna. Je iné keď klientovi dodávam jednu grafiku za mesiac, tá bude stáť 25 eur / 1 grafika, alebo ich bude 20 a cena bude za kus rádovo nižšia.

To isté platí pri copywrittingu, jeden reklamný text s tromi variantmi stojí 25 eur /1 reklamný text, nižšia cena bude za spracovanie 20tich reklamných textov.

Ale samozrejme, je to iba orientačne suma za hodinu. So všetkými klientmi sa dohadujem individuálne po úvodnej konzultácii.

Hlavne si treba uvedomiť, že sú to dve rôzne platformy a kanály, na ktorých sa dá inzerovať produkt, značka, služba… Ale v skratke, vysvetlím…

Facebook je masovejšia platforma v tom zmysle, že reklamy zobrazujem ľuďom, ktorí by s najväčšou pravdepodobnosťou mali urobiť konverziu a priamo nehľadajú produkt alebo službu, ktorú im zobrazím, ale ich zaujme na základe vizuálu a textu, ktorý im zobrazíme. Aj keď na Faceeboku vieme cieliť presne podľa záujmov, správania, veku, pohlavia atď., nie je to človek, ktorý vyslovene hľadá konkrétnu vec.

Kdežto, Google PPC textová reklama, je potom reklama nastavená tak, aby na relevantné kľúčové slová, ktoré zadá dopytujúci, bola zobrazená relevantná reklama s nadpisom a popisom tak, aby ho to motivovalo k prekliku na web a následnej konverzii. A teda ide o potenciálneho klienta, ktorý s väčšou pravdepodobnosťou vie, čo potrebuje, a to čo hľadá, aby našiel u môjho klienta a urobil konverziu, ktorú potrebujeme.

Samozrejme o oboch by sa dalo písať veľa, lebo ponúkajú oveľa viac, ako som popísal, ale zbytočne by som Vás tým zaťažoval.

Load More

Potrebujete ďalšie informácie?

Chcem ďalšie informácie
ZANECHAJTE MI SVOJ KONTAKT, ZAVOLÁM VÁM SPÄŤ

Logo Onlinereklama